Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie w Ukrainie? Paczka przydatnych linków
Nie mam dziś siły się produkować, więc napiszę tylko że zebrałam dziś nieco wartościowych treści dotyczących sytuacji w Ukrainie i dzielę się nimi z Wami. Wysyłajcie nauczycielom, rodzicom, specjalistom.
Materiały z Librus Synergia - webinaria, scenariusze, artykuły
Spotkanie on-line "Jak wspierać uczniów pochodzenia ukraińskiego i rozmawiać w szkole/placówce oświatowej o wojnie?", 28 lutego, godzina 16:00
Scenariusz zajęć warsztatowych PAH "Co to jest wojna" - pochodzi z 2017 roku, więc nie uwzględnia obecnej sytuacji, ale można go zmodyfikować lub tylko się nim zainspirować.
Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie w Ukrainie? Artykuł Joanny Czeczott, reporterki i pisarki, na stronie magazynu "Kosmos dla dziewczynek"
Psycholożka Sonia Ziemba-Domańska wyjaśnia, jak rozmawiać z dzieckiem o wojnie, bez wzbudzania w nim paniki. Wywiad ze strony Dadhero
Kolejna rozmowa z psycholożką - Anitą Janeczek-Romanowską. Tekst z portalu Hello Zdrowie.
Projekt "Wołanie o pokój", który można zrealizować z dziećmi w szkole, innej placówce lub w domu.
Znów o rozmowie z uczniami - radzi Centrum Edukacji Obywatelskiej.
O przybliżaniu dzieciom tematu wojny w ogóle mówi Wojciech Eichelberger.
Przy tej smutnej okazji polecam też jedną z najbardziej poruszających książek dziecięcych (choć na pewno nie jest ona tylko dla dzieci), jakie czytałam - "Wojnę" autorstwa Letrii Jose Jorge. Nie wiem, czy to dobry moment, by pokazywać ją dzieciom, ale nie mogłam jej pominąć. Wyjaśnia mechanizmy przemocy i wojny tak doskonale i boleśnie, że od rana mam przed oczyma fragmenty tekstu i wymowne ilustracje. Książkę można kupić np. na stronie Empiku.
Komentarze
Prześlij komentarz